Lekcja pierwsza: akordy

Skoro już tu jesteś to na pewno pomyślałeś kiedyś by nauczyć się gry na jakimś instrumencie. Pianino, keyboard, czy fortepian nie są trudne i samemu można opanować pewne rzeczy. Być może widziałeś kiedyś jakikolwiek śpiewnik i nad tekstem co jakiś czas widać pewne symbole. Zaznaczone w ten sposób są akordy, które może przygrywać do śpiewu w tle gitarzysta lub w najgorszym wypadku keyboard, czy pianino. Jest to najprostszy zapis melodii. Przykładowo:
rks_huwdu

Widzimy, że na sylabę “o” w wyrazie ognisko zaczynamy grać akord małe “e”, czyli e-mol, a na sylabę “i” gramy akord “H7”. Następnie na sylabę “knie” w knieje gramy z powrotem akord e-mol. Refren jest inny. Akordy G-dur, E-dur, a-mol… Akord, czyli linia melodii, czy basu grana jest lewą ręką na pianinie. Gramy trzy dźwięki jednocześnie (początkowo tyle wystarczy wiadomości).
Na klawiaturze mamy zarówno białe jak i czarne klawisze. Na rysunku kolorem żółtym zamalowana jest jedna oktawa (wraz z czarnymi kalwiszami). Oktawę tworzy 11 unikalnych półtonów (różnych dźwięków). Są to: c, cis, dis, e, f, fis, g, gis, a, b, h. Następnie znowu występuje c, tylko że “o wyższej częstotliwości”. Cały proces się powtarza. Śpeiwak operowy może zaśpiewać tę samą piosenkę na dwa sposoby. Wyżej, lub o oktawę niżej (bardziej basowo). Dźwięk F ma częstotliwość dokładnie dwukrotnie większą niż dźwięk F znajdujący się o 12 półtonów na klawiaturze niżej (bardziej w lewo). Do tego interwały, gamy i boli nas głowa!
admwz

Po tym tym krótkim wstępie polecam zapoznać się z pierwszym filmem: nauka gry akordów:

Jeżeli jesteś niezaspokojony, to poniżej jest więcej akordów do przećwiczenia. Dur brzmi bardziej wesoło (nie brzuszny), mol smutniej (bo w szafie). Różnica między dwoma typami jest w środkowym palcu, który w zależności od akordu lekko się przemieszcza. Dwa dźwięki grane przez skrajne paluchy pozostają w tym samym miejscu.

hujew

Inne filmiki z gry na keyboardzie
Alternatywna wersja Płonie ognisko i szumią knieje

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s